Az „első szabad május elsején” aktív a pihenés. A hivatalokban, intézményekben, üzemekben és valamennyi iskolában ünnepségek.
Május 2-án életbe lép a nyári időszámítás.
A lázas építő munkába másnap sem lehet belefeledkezni: 3-án polgármesteri rendelet szólítja el a városi üzemek alkalmazottjait. A városháza elől a polgármester vezetésével indul a menet a rohammunkával (26 nap alatt) elkészült monumentális szovjet hősi emlékmű leleplezéséhez, a szovjet hősök temetőjébe.
Véget ér az európai háború.
„Győzelmi ünnepek világszerte, nekünk szorong a szívünk: vajjon milyen békét és újabb emberöltőkre milyen sorsot szánt az isteni Gondviselés.Templomainkban megyéspüspökünk utasítására Te Deum-ot mondunk. Az ötéves vérontás véget ért, azzal a fő fohásszal, hogy a lelkek békéje is mielőbb helyreálljon.”
A kreativitás híd a kultúrák között. A ciszterci gimnázium Úrnapi körmenetre toborzó kongregalistái nem elégednek meg a plakátozással. A belvárosi plébános lelkes beszámolója szerint „egy oroszul tudó kispap elment a bulgár csapatok parancsnokához s megkérte, hogy egy bolgár pilóta repülőgépből szórhassa le a plakát szövegével ellátott röpcédulákat, ami híveink nagy örömére meg is történt”.
Bánkuti Gábor