Érdekes részleteket tudhatott meg a szocializmusbeli pécsi ipar múltjából az, aki ellátogatott a Pécs8 és a Pécs Története Alapítvány által szervezett kerekasztal-beszélgetésre.
A Pécs 1945 és 1990 közötti történetét feltáró Pécs8 projekt és a Pécs Története Alapítvány már számos kerekasztal-beszélgetést szervezett annak érdekében, hogy a második világháború befejezésétől a rendszerváltásig tartó korszak jellegzetességeit, a város akkori életét és a pécsiek mindennapjait bemutassák. Legutóbb május 3-án tartottak ilyen beszélgetést, melynek témája a pécsi ipar szocializmusbeli története volt.
A beszélgetést Bánkuti Gábor történész, a Pécs8 projekt vezetője, a PTE Modernkori Történeti Tanszékének oktatója moderálta, aki arra a kérdésre kereste a választ a résztvevők segítségével, hogy vajon a szocializmus pécsi vállalatai hogyan működtek, mennyire voltak önállóak, és mennyire érvényesültek a termelés során a helyi, vagy épp az állami érdekek.
A bánya a világban akkoriban jelenlévő atomháborús paranoid hisztéria és a sürgető atomfegyverkezés miatt gyorsan jött létre és gyorsan termelt, sok uránércet. Túl sokat, mint az később, az atompánik alábbhagyása után kiderült. A túltermelés során felhalmozott uránércet ezután bombák készítése helyett erőművekben – például a paksi atomerőműben – hasznosították. Sallay hozzátette, hogy a vállalat felszámolása „rendkívül szomorú megélhetés volt” számára, hiszen számos világszínvonalú technikai fejlesztést tettek ekkor tönkre. A felszámolás után a munkások és bányászok számára nem kínáltak fel új munkahelyeket, az egyedüli megoldás a korai nyugdíjazás volt.
– Kényszerből csináltuk, a tervgazdálkodáshoz igazodva. Tulajdonképpen kihajtottuk a gyárat. Ma már ilyet senki nem tenne, de akkor muszáj volt. Szerencsére azért elfogyott a sör – mondta nevetve a volt gyárigazgató.
– A ’60-as évektől kezdve nyílt meg a világ számunkra, világkiállításokon vettünk részt, megtudtuk, hogy mik a nemzetközi igények és divatok. Egymillió pár kesztyűt készítettünk évente, ennek a háromnegyedét külföldre vittük. Persze a Szovjetunióba is szállítottunk, és persze néha mi is túltermeltünk, de úgy gondolom, hogy piaci alapon is megálltuk volna a helyünket akkoriban – mesélte a Pécsi Kesztyűgyár volt vezetője.
A személyes beszámolók után a nagy pécsi vállalatok közötti kapcsolatra is fény derült. Ahogy Fodor Imre mondta, az 1949-ben alakult Mevidnek szoros kapcsolata volt a sörgyárral és a bányákkal is.
– Tartálykocsikkal szállítottuk a Pannónia sörét a bányákhoz, ahol az 50 fokos melegből felszínre lépő bányászok azt természetesen itták is rendesen. Miután viszont a bányák és a sörgyár is eltűntek, küzdenünk kellett a megélhetésért – fogalmazott a régió diák- és közétkeztetését ellátó, több mint 60 ezer embert etető-itató Mevid volt vezetője.
Pernecker Dávid